Czasami na wizycie okulistycznej w centrum weterynarii Amicus możecie usłyszeć takie sformułowanie jak „cherry eye”. Jest to nic innego jak wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki.
Czy wiedzieliście o tym, że psy i koty mają trzecią powiekę?
Jest to błona w przyśrodkowym kącie oka, wewnątrz której znajduje się gruczoł łzowy. Wraz z gruczołem łzowym pełni on ważną funkcję produkowania łez w oku.
Niestety czasami może dojść do WYPADNIĘCIA GRUCZOŁU TRZECIEJ POWIEKI, czyli tzw. „cherry eye” („wiśniowe oko”).
Schorzenie to może dotknąć każdego zwierzaka, jednak najczęściej występuje u psów młodych oraz u ras brachycefalicznych (z krótkimi pyszczkami). Najczęściej pojawia się w jednym oku, choć w drugim również może dojść do zmiany, niekoniecznie w tym samym czasie.
Po wypadnięciu gruczołu dochodzi do jego silnego obrzęku i zapalenia, co tylko potęguje zmianę jego położenia i może prowadzić do zmniejszonej produkcji łez oraz wtórnego zakażenia bakteryjnego.
Gruczoł trzeciej powieki jest bardzo ważny, ponieważ wraz z gruczołem łzowym odpowiada za produkcję łez – niezbędnych do ochrony i odżywienia oka.
W momencie kiedy dochodzi do wypadnięcia gruczołu trzeciej powieki, dochodzi do zaburzenia jego funkcjonowania.
W rezultacie nieleczony problem prowadzi do zespołu suchego oka. Poważnego schorzenia, grożnego dla oka, wymagającego dożywotniego podawania kropli do oczu.
Dlaczego „wiśniowe oko”?
Ponieważ gdy dochodzi do wypadnięcia gruczołu „trzeciej powieki”, w przyśrodkowym kącie oka widoczny jest mały, czerwony twór – przypominający małą wisienkę.
Leczenie wiśniowego oka
Najlepszym sposobem wyleczenia tego problemu jest jego chirurgiczna repozycja. Polega ona na stworzeniu swoistej kieszonki ze spojówki, w którą chowa się gruczoł.
PS Na zdjęciu lek. wet. Katarzyna Serafin przy badaniu okulistycznym Czesia.
Jeżeli Twój pupil ma powyższe objawy zapraszamy do konsultacji okulistycznej w centrum weterynarii Amicus w Łodzi.