12.08.2021

Zdrowie Psa


Zdrowie Psa

Prowadzenie profilatyki w pozwala na wczesne wykrycie chorób naszych czworonogów, ale także pomaga na zapobieganie ich powstawaniu. W tym artykule przedstawiamy listę najczęstszych przypadków u kotów wraz z zalecanymi działaniami prewencyjnymi

Zakłaczenie przewodu pokarmowego

####Zakłaczenie układu pokarmowego

Koty są zwierzętami, które utrzymują swoją sierść w czystości. Liząc swoją sierść usuwają z niej brud, kurz, a także jej nadmiar będących skutkiem linienia. Ze względu na bardzo niewielką ilość gruczołów potowych koty nawilżają siebie śliną, która na skutek odparowania obniża odczuwalną temperaturę.

Podczas tych zabiegów kot połyka dużą ilość sierści. Dlatego w przypadku kotów ważne jest zapewnienie kotu żywienia wspomagającego pracę układu pokarmowego, na rynku dostępnych jest bardzo duża ilosć past i karm odkłaczających. Ponadto powinniśmy pomóc naszemu kotu usuwać sierść poprzez częste i regularne wyczesywanie. Również zapewnienie kotu dostępu do trawy pozwala usprawnić pracę jego układu pokarmowego.

Skutkiem zakłaczenia jest wystąpienie stanu zapalnego lub nieżytu żołądka.

W przypadku gdy zaobserwujemy u naszego futrzastego czworonoga ataki dławienia, suchy kaszel, utratę apetytu, wymioty lub zaparcia, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Pasożyty układu wewętrznego

####Pasożyty wewnętrzne

Niemal wszystkie kocięta przychodząc na świat posiadają w swoim organiźmie "drzemiące" larwy glist, również bardzo łatwo może nabyć pasożyty tarzając się na podłodze, bawiąc naszym obuwiem, a następnie czyszcząc swoją sierść. Dlatego kot w swoim organiźmnie może posiadać tasiemce, przywry, pierwotniaki.

Zapobiegać rozwojowi pasożytów wewnątrz naszego ulubieńca możemy poprzez odrobaczywienie lekami przeciwpasożytniczymi, które powinnny być podawane 1-2 razy w ciągu roku dla kotów domowych. W przypadku kota wychodzącego powinniśmy odrobaczywiać go 3-4 razy w ciagu roku. Profilaktycznie powinniśmy również oddawać na badanie próbki kału i krwi.

Najczęstszymi objawami pasożytów wewnętrznych jest biegunka, wymioty, krew w kale, ospałość, kaszel.