23.04.2022

Nowy członek rodziny


Nowy członek rodziny

Zwierzęta przygarniamy przede wszystkim dla towarzystwa, pozwalają nam spędzić trochę więcej czasa z dala od telewizora, a także motywują nas do aktywniejszego trybu życia. Jednak podjęcie decyzji o przygarnięciu zwierzęcia wiąże się przede wszystkim z dużym obowiązkiem.

Podjęcie decyzji o rozszerzenie rodziny o pupila powinna wiązać się przede wszystkim z analizą naszego trybu życia. Zwierzę powinniśmy przygarniać tylko w przypadku gdy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę. Tutaj chciałbym się na chwilę zatrzymać, ponieważ opiekę również powinniśmy zapewnić mu również podczas naszych wakacji, co często może być kłopotliwe. Na szczęście z rozwiązaniem problemu może przyjść rodzina, specjalne hotele dla zwierząt lub możemy poprosić znajomych o zaopiekowanie się naszym pupilem podczas naszej nieobecności. Również ważną kwestią jest tryb naszego życia. Jeżeli większość dnia jesteśmy poza domem powinniśmy zdecydować się o pupila, który nie wymaga zbytniej uwagi np. żółwiu.

Turtle

Po wybraniu rodzaju zwierzęcia powinniśmy zastanowić się nad zapewnieniem mu niezbędnych akcesoriów. O ile w przypadku kota lub psa znajdziemy większość rzeczy w każdym supermarkecie, o tyle z innymi zwierzęciami powinniśmy lepiej się przygotować. Dlatego najlepiej przeczytać poradniki przygotowane typowo dla właścicieli konkretnych zwierząt. Powinniśmy również obliczyć czy jesteśmy w stanie poradzić sobie ze zwiększonymi wydatkami oraz czy wybrany przez nas pupil nie będzie uprzykrzał życia sąsiadom.

Kolejnym etapem jest już nabycie zwierzęcia. W tym wypadku istnieje wiele możliwości, warto zanim zdecydujemy się na zakup sprawdzić u znajomych czy nie mają do wydania zwierzęcia i odwiedzić najbliższe schronisko. Jednak gdy decydujemy się na zakup warto dowiedzieć się więcej o sprzedającym oraz jak traktowane są u niego zwierzęta. Nie powinniśmy decydować się na zakup zwierząt od pseudo hodowli ponieważ przyczyniamy się w ten sposób do złego traktowania zwierząt dając zarobić ich właścicielom.

Po przywiezieniu wybranego przez nas pupila do naszego domu powinniśmy pozwolić mu zaadaptować się z otoczeniem. Ważne jest aby dać mu na początku dużo spokoju, tak by mógł rozejrzeć się po mieszkaniu, ustawić od razu miski z wodą i jedzeniem, a także w przypadku kota postawić kuwetę. Warto od początku określić na co chcemy pozwolić naszemu nowemu domownikowi oraz przestrzegać tych zasad.