Jakich podstawowych zasad powinni przestrzegać właściciele czworonogów, aby ich pupile mogły spokojnie przetrwać upalną porę roku?
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zapewnienie zwierzęciu swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. W czasie wysokich temperatur zwierzę błyskawicznie traci wodę z organizmu, dlatego bardzo ważne jest to, aby ją stale uzupełniać. Nie trudno w takim upale o odwodnienie organizmu zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Drugą ważną zasadą obowiązującą w trakcie upałów jest zapewnienie zwierzęciu chłodnego, zacienionego miejsca. Jeśli chodzi o psy podwórkowe to ich buda musi znajdować się w cieniu zwłaszcza jeśli jest na łańcuchu.
Jakie skutki dla zwierząt może przynieść długotrwałe przebywanie na słońcu?
Skutki takiego zachowania mogą być tragiczne – od przegrzania, po udar cieplny, szok termiczny czy też oparzenia. Na oparzenia narażone są zwłaszcza zwierzęta pozbawione okrywy włosowej.
Jeśli tak się przydarzy, że zwierze dostanie udaru jakie należy podjąć pierwsze kroki?
Natychmiast należy je sprowadzić w zacienione miejsce i rozpocząć stopniowe schładzanie za pomocą chłodnych okładów na poduszki łap, ogon i czoło zwierzaka. Nie można polewać zwierzaka bardzo zimną wodą, ponieważ może doznać szoku termicznego. Należy również skontaktować się niezwłocznie z lekarzem weterynarii, który udzieli wskazówek jak postępować.
Które zwierzęta najbardziej są narażone na szkodliwe działanie słońca?
Najbardziej narażone na intensywnie grzejące słońce są zwierzęta bardzo młode oraz w podeszłym wieku, ciężarne samice, także przez zwierzęta cierpiące z powodu otyłości, osłabienia, różnych chorób. Podatne na przegrzanie są również rasy o krótkich pyszczkach a to dlatego, że mają skrócone kanały nosowe, które słabiej chłodzą wdychane powietrze a budowa nosa utrudnia swobodne oddychanie. W upał szczególnie powinni uważać na swoje pupile właściciele mopsów, buldogów, buldożków czy kotów perskich.
O czym trzeba pamiętać, gdy latem podróżujemy z czworonogiem?
Podczas podróży zadbajmy o to, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę z chłodną wodą oraz ręcznik, który można będzie zwilżyć i okryć nim zwierzę, jeśli doszłoby do przegrzania organizmu. Dobrze jest zamontować na szybach osłony przeciwsłoneczne, które zapewnią cień. W długiej podróży co 23 godziny zróbmy przerwę i wyprowadźmy zwierzę na spacer, najlepiej w zacienionym miejscu oraz dajmy mu pić.